[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

Oratorium Pracownia Przeznaczeń
(Warszawa 5 kwietnia 2014)


Burmistrz Dzielnicy Warszawa-Bielany serdecznie zaprasza na premierę oratorium Pracownia przeznaczeń na motywach dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" muzyka - Jakub Kaczmarek występuje chór i orkiestra pod dyrekcją kompozytora solistka - Anita Opłocka (sopran) reżyseria - Danuta Bolikowska, recytacja - Roman Holc prowadzenie koncertu - Elżbieta Południk 5 kwietnia 2014 r. godz. 18.00 Podziemie Kamedulskie kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przy ul. Dewajtis 3.

Reżyser - Danuta Bolikowska - wywodzi się z NZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Potwierdź obecność na FB - link do wydarzeniaPracownia Przeznaczeń - oratorium
na motywach dramatu "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły


Termin koncertu: 5 kwietnia 2014 r., godz. 18.00
Miejsce: Podziemie Kamedulskie w Warszawie, ul. Dewajtis 3, Bielany
Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego UKSW w Warszawie, Fundacja Teatralna Scenemus

Muzyka, dyrygent: Jakub Kaczmarek
Scenariusz i reżyseria: Danuta Bolikowska
Adaptacja, dramaturgia, filmy: Danuta Bolikowska
Recytacje: Adam/Albert - Roman Holc, Tamten - Jakub Kaczmarek, Nieznajoma Nikomu - Danuta Bolikowska
W roli Bezdomnego Człowieka: Leszek Szelest (Bezdomny z Kielc)
Prowadzenie wieczoru: Elżbieta Południk
Scenografia: Ewa Ziarek
Światło: Stanisław Sielski
Realizacja dźwięku: Krzysztof Włodarski (Legend Art Studio)
Montaż filmów - Zuzanna Bolikowska
Orkiestra: Małgorzata Rucka, Weronika Bogdańska, Zuzanna Domagalska, Agnieszka Drabarek, Karolina Jędrasik, Klaudia Kwasowska, Anna Krupa, Jakub Lesiak, Amy Łazutka,
Zofia Rubin, Olga Sawicka, Sebastian Siński, Włodzimierz Tyl, Klara Wieteska, Kinga Wojdalska
Solistka: Anita Opłocka (sopran)
Chór: Maria Bajena, Paweł Kacprzyk, Ernest Klimek, Krzysztof Knapczyk (tenor solo),
Krzysztof Modliński, Weronika Perkowska, Maja Trybulec, Barbara Tyl,
Małgorzata Wojnecka, Kinga Ziółkowska
Inspektor chóru: Anna Kulesza

"Pracownia przeznaczeń" jest autorskim projektem muzycznym, opartym na dramacie Karola Wojtyły "Brat naszego Boga". Muzykę skomponował Jakub Kaczmarek, kierownikiem programowym projektu i autorem adaptacji jest Danuta Bolikowska. Będzie to oratorium, wykonywane przez orkiestrę złożoną z uczniów warszawskich szkół muzycznych, chór oraz solistów (sopran, tenor), pod batutą kompozytora. Poszczególne utwory muzyczne będą przeplatane recytacjami fragmentów dramatu "Brat naszego Boga", w wykonaniu Romana Holca - aktora Teatru Lalka w Warszawie.

Charakter oratoryjny projektu pozwoli oderwać się od zabieganej codzienności i zanurzyć na chwilę w innej rzeczywistości - głębokich tekstów Karola Wojtyły, wzbogaconych muzyką na żywo i ilustrowanych projekcjami filmowymi w tle. "Będzie to próba przeniknięcia człowieka...".

Oratorium opowiada o przemianie utalentowanego artysty malarza Adama Chmielowskiego, w społecznika pomagającego ubogim, założyciela schronisk dla ubogich, twórcy zakonu, świętego. Na paradokumentalnym filmie wspominają go przyjaciele, opowiadając słowami autora "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły, jaki był Adam, jakim go pamiętają, zastanawiają się nad jego niezrozumiałą przemianą. Oratorium porusza trudne problemy współczesnego świata: zagubienie człowieka, kontrasty społeczne, wykluczenie z powodu bezdomności i choroby, cierpienie, narastanie gniewu i buntu społecznego. W tym wszystkim autorzy adaptacji dramatu "Brat naszego Boga" próbują pokazać drogę do odnalezienia swego powołania, na wzór Brata Alberta.

Koncert w dniu 5 kwietnia będzie premierowym wykonaniem oratorium "Pracownia przeznaczeń". W scenach filmowych, ilustrujących utwory muzyczne, wzięli udział aktorzy Teatru Santo Subito z Warszawy, zaś w rolę Człowieka wcielił się Bezdomny z Kielc. Koncert został przygotowany dla uczczenia kanonizacji Papieża Polaka - Jana Pawła II. Jest elementem większego przedsięwzięcia teatralnego - w październiku 2014 r. planowane jest wystawienie spektaklu muzycznego "Pracownia przeznaczeń", uzupełnionego o część sceniczną w wykonaniu aktorów Teatru Santo Subito. Oratorium zostanie nagrane podczas koncertu i wydane na płycie CD. Dwie próby (w tym generalna) odbędą się w dniu koncertu, w Podziemiu Kamedulskim, od godz. 11.

Teatr Santo Subito tworzą miłośnicy teatralnej spuścizny Karola Wojtyły, działający w parafii św. Ojca Pio na warszawskich Kabatach. Wystawili do tej pory "Promieniowanie ojcostwa" (2011) i "Tryptyk rzymski" (2012), który utrwalili na płycie CD. W roku 2013 Teatr Santo Subito wystawił spektakl "Przed sklepem jubilera". Było to multimedialne widowisko z pogranicza filmu, teatru i muzyki w wykonaniu Teatru Santo Subito, chóru i orkiestry, składającej się z uczniów i absolwentów warszawskich szkół muzycznych. Jego premiera odbyła się 11 maja 2013 r. w Warszawie, w kościele św. Ojca Pio na Kabatach. Teatr Santo Subito wystawiał spektakl, m.in. w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal, w Instytucie Jana Pawła II w Wilanowie i w Domu Kultury Śródmieście na Smolnej.

Opr. Danuta Bolikowska
Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum