[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

V Koncert Niepodległości (Warszawa 11 listopada 2013)


Szanowni Państwo, Przyjaciele!

Serdecznie zapraszamy na Koncert Niepodległości, który już po raz piąty organizujemy w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada o godzinie 20.00. Koncert odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Został też objęty patronatem medialnym Polskiego Radia.

W programie jubileuszowego Koncertu Niepodległości usłyszymy utwory monumentalne i znane, takie jak "Rota" (1908), "Warszawianka" (1831 r.) czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak "Polonez Trzeciego Maja" (1791 r.) czy "Orlątko" (1918). W jego repertuarze znalazły się także pieśni "Gaude Mater Polonia" (1253 r.) i "Kozak" Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku "Zakuwała Zozułeńka". Wysłuchamy także mało dziś znanej pieśni "Modlitwa Obozowa" (1939 r.) zaskakująco przenikającej w rapowany powstańczy wiersz "Czerwona zaraza". Przypomnimy również tak ważne dla Polaków piosenki legionowe "My Pierwsza Brygada" (1917 r.) oraz "Białe róże" (1914) i "Piechota" (1917). Całość dopełnią dwa utwory Jacka Kaczmarskiego "Walka Jakuba z Aniołem" (1979 r.) oraz poprzedzona suitą muzyczno-dokumentalną "Zbroja" (1982). Tradycyjnie osobną część repertuaru będą stanowiły skomponowane specjalnie na Koncert Niepodległości przepiękne utwory instrumentalne. W tym roku będą to "Londyn" (O.Turkiewicz), "Tęsknota" (M.Riege) i "Jaśmin" (K.Kowalewski). Tematem narracji będą losy zapomnianych lub zupełnie nieznanych bohaterów narodowych. Przykładem takim będzie opowieść o powstańcach styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, po których ocalały jedynie akty zgony w wiejskim kościele, których fotokopie zostały odkryte w archiwum Mormonów w Salt Lake City przez organizatorów Koncertu Niepodległości.

W tegorocznym koncercie wystąpi blisko 40 artystów, m.in. Ola Turkiewicz - główny wokal żeński i dyrektor artystyczny Koncertu, wokalista Grzegorz Wilk, wokalista rapujący Jan Bogdaniuk oraz 12-letni wokalista Stanisław Belica, który wraz z chórem III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej wykona utwór "Orlatko". Ponadto wystąpią: polsko-ukraiński Zespół "Dziczka", pełna sekcja rytmiczna i smyczkowa, oraz wielu wybitnych instrumentalistów, głównie jazzowych. Koncert poprowadzi aktor Teatru Narodowego i król polskiego dubbingu (znany także z dubbingowania gier komputerowych) Jacek Mikołajczak, którego głos rozpoznawalny jest dla wszystkich pokoleń Polaków. Autorem scenariusza jest Jacek "Wiejski" Górski, organizator i współtwórca koncertu.

Zapraszamy na stronę Koncertu Niepodległości www.koncertniepodleglosci.pl, gdzie znajdują się krótkie reportaże z wcześniejszych jego edycji. Zachęcamy także do polubienia profilu Koncert Niepodległości na Facebook oraz odwiedzin strony organizatora.

Wejściówki na koncert niepodległości będą dostępne, aż do wyczerpania w Sklepie i Galerii "Sudawia", przy ul.Racławickiej 27 w Warszawie oraz w Kasach Muzeum Powstania Warszawskiego, przy ul.Grzybowskiej 79.

Mecenas Koncertu Niepodległosci
Fundacja PKO Banku Polskiego

Sponsorzy Koncertu Niepodległości
PGE Polska Grupa Energetyczna
Polski Holding Zbrojeniowy Elektronika
Agencja Mienia Wojskowego
Sinevia - Zakłady Remontowo-Budowlane WAM
Rewita - Domy Wczasowe WAM

Wsparcie Koncertu Niepodległosci
Wojskowe Zakłady Kartograficzne
Rewita - Domy Wczasowe WAM - Oddział WDW Rynia - ośrodek wypoczynkowy nad Zalewem Zegrzyńskim
Grupa Hoteli WAM
Luxmed - zabezpieczenie Medyczne

Patronat Medialny:
Polskie Radio

Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości
Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski
Sudawia
www.sudawia.pl

oraz
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Muzeum Powstania Warszawskiego
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

V Koncert Niepodległości
Muzeum Powstania Warszawskiego
11 listopada 2013, godz. 20.00


11 listopada 2013 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Jubileuszowy, V Koncert Niepodległości, który po raz kolejny objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 2013 roku projekt jako Koncert Niepodległości Trzeciego Maja odbywa się również na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja.

Koncert Niepodległości skutecznie przełamał stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej. Jest to projekt, który wypełnia po brzegi duże sale koncertowe, a bilety kończą się praktycznie w dniu rozpoczęcia dystrybucji. Integruje on we wspólnych doznaniach, zarówno miłośników historii, jak i melomanów, weteranów i młodzież, osoby o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, a nawet cudzoziemców, nie znających języka polskiego.

Łącznie w ciągu 5 lat istnienia, w projekcie wystąpiło ponad 90-ciu artystów, którzy wspólnie wykonali 55 współczesnych aranżacji i nowych kompozycji przygotowywanych specjalnie na kolejne edycje Koncertu Niepodległości. Wiele z nich zostało zagranych tylko ten jeden raz. Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek "Wiejski" Górski (producent, scenarzysta). Koncert Niepodległości ma charakter projektu sesyjnego, w którym udział biorą udział doskonali muzycy - zarówno frontmani, jak i sidemani. Zdarzają się także wykonawcy zupełnie niezwykli, jak zaproszeni do wykonania skomponowanego specjalnie na Koncert Niepodległości utworu "Res Publica Serenissima" - Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Imam polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz. Do projektu zapraszani są także muzycy zagraniczni: z Armenii, Ukrainy czy Kanady. Dwukrotnie w Koncercie Niepodległości wystąpiły dzieci, które na zbliżającym się koncercie wspólnie z profesjonalistami ponownie wykonają poruszający utwór "Orlątko".

Jubileuszowy Koncertu Niepodległości ma charakter przeglądu najlepszych, zdaniem organizatorów, utworów z 5-lat istnienia Koncertu. Tematem narracji będą losy zapomnianych lub zupełnie nieznanych bohaterów narodowych. Przykładem takim będzie opowieść o powstańcach styczniowych poległych w bitwie pod Mechlinem, po których ocalały jedynie akty zgony w wiejskim kościele, których fotokopie zostały odkryte w archiwum Mormonów w Salt Lake City przez organizatorów Koncertu Niepodległości.

W jubileuszowym programie V Koncertu Niepodległości usłyszymy utwory monumentalne i znane, takie jak "Rota" (1908), "Warszawianka" (1831 r.) czy "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz zupełnie zapomniane jak "Polonez Trzeciego Maja" (1791 r.) czy "Orlątko" (1918). W jego repertuarze znalazły się także pieśni "Gaude Mater Polonia" (1253 r.) i "Kozak" Stanisława Moniuszki, skompilowany w niezwykłej aranżacji z ukraińską ludową pieśnią o Kozaku "Zakuwała Zozułeńka". Wysłuchamy także mało dziś znanej pieśni "Modlitwa Obozowa" (1939 r.) zaskakująco przenikającej w rapowany powstańczy wiersz "Czerwona zaraza". Przypomnimy również tak ważne dla Polaków piosenki legionowe "My Pierwsza Brygada" (1917 r.) oraz "Białe róże" (1914) i "Piechota" (1917). Całość dopełnią dwa utwory Jacka Kaczmarskiego "Walka Jakuba z Aniołem" (1979 r.) oraz "Zbroja" (1982). Tradycyjnie osobną część repertuaru będą stanowiły skomponowane specjalnie na Koncert Niepodległości przepiękne utwory instrumentalne. W tym roku będą to "Londyn" (kompozycja O.Turkiewicz), "Tęsknota" (kompozycja M.Riege) i "Jaśmin" (kompozycja K.Kowalewski). W tegorocznym koncercie wystąpi blisko 40 artystów, m.in. Ola Turkiewicz - główny wokal żeński, wokalista Grzegorz Wilk, wokalista rapujący Jan Bogdaniuk oraz 12-letni wokalista Stanisław Belica, który wraz z chórem III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej wykona utwór "Orlątko". Ponadto wystąpią: polsko-ukraiński Zespół "Dziczka", pełna sekcja rytmiczna, rozbudowana sekcja smyczkowa i wielu wybitnych instrumentalistów, głównie jazzowych. Koncert poprowadzi aktor Teatru Narodowego i król polskiego dubbingu (znany także z dubbingowania gier komputerowych) Jacek Mikołajczak, którego głos rozpoznawalny jest dla wszystkich pokoleń Polaków. Autorem scenariusza jest Jacek "Wiejski" Górski, organizator i współtwórca koncertu.

Misją i celem Koncertu Niepodległości jest prezentowanie hymnów, utworów patriotycznych, oraz piosenek żołnierskich. Piękne linie melodyczne tych utworów pozwalają na stworzenie niezwykłych aranżacji, atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy. Idealnymi do tego środkami wyrazu stają się klimaty jazzowo-etniczno-klasyczne a także rock i muzyka elektroniczna. Dzięki temu nowatorskiemu i odważnemu podejściu do aranżacji, zachowana została oryginalna linia melodyczna. Wzbogaca ją współczesna harmonia, która wydobywa i podkreśla zapomniane piękno dawnych utworów. W trakcie realizacji kolejnych edycji Koncertu Niepodległości wykorzystywane są utwory zarówno znane jak i te zupełnie zapomniane.

REZERWACJI BEZPŁATNYCH WEJŚCIÓWEK DOKONYWAĆ MOŻNA NA STRONIE WWW.KONCERTNIEPODLEGŁOŚCI.PL. BĘDĄ ONE DO ODEBRANIA W DNIACH 5-10 LISTOPADA U ORGANIZATORÓW: Początek koncertu: godz. 20.00, Sala z Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Szczegóły na temat Koncertu Niepodległości można znaleźć na:
Informacja na temat wykonawców - http://www.koncertniepodleglosci.pl/wykonawcy

Śpiewnik Koncertu Niepodległości - http://www.koncertniepodleglosci.pl/spiewnik-niepodleglosci

Szczegółowy repertuar Jubileuszowego, V Koncertu Niepodległości.


 1. Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy (1253). Wyk. Ola Turkiewicz
 2. Polonez trzeciego maja. F.Kniażnin / A.Rodowski (1791). Wyk. Grzegorz Wilk
 3. Tęsknota. Utwór Instrumentalny autorstwa Marcina Riege
 4. Warszawianka. C.Delavigné/K.Krupiński (1831). Wyk. Grzegorz Wilk
 5. Kozak. J.Czeczot/S.Moniuszko (1849). Wyk. Grzegorz Wilk
 6. Zakuwała Zozułeńka. (XVIII w.). Wyk. Zespół "Dziczka"
 7. Rota. F.Nowowiejski/M.Konopnicka (1908). Wyk. Ola Turkiewicz
 8. Białe róże. M.Kozar-Słobudzki/J.Lankau (1914). Wyk. Ola Turkiewicz, Zespół "Dziczka"
 9. My, Pierwsza Brygada. A.Hałaciński/T.Biernacki (1917). Wyk. Grzegorz Wilk
 10. Piechota. L.Łuskino, B.Lubicz-Zahorski (1917). Wyk. Ola Turkiewicz
 11. Orlątko. A.Oppman (1918) Wyk. 12-letni Stanisław Belica , Chór III Artystycznej Drużyny Harcerskiej, Ola Turkiewicz
 12. Modlitwa obozowa. A.Kowalski (1939). Wyk. Grzegorz Wilk
 13. Czerwona zaraza. J."Ziutek" Szczepański (1944). Wyk. Jan Bogdaniuk
 14. Mury. L.Llach/J.Kaczmarski (1978). Wyk. Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk
 15. Londyn. Utwór Instrumentalny autorstwa Oli Turkiewicz
 16. Zbroja. J.Kaczmarski (1982). Wyk. Ola Turkiewicz
 17. Jaśmin. Utwór Instrumentalny autorstwa Krzysztofa Kowalskiego
 18. Walka Jakuba z aniołem. J.Kaczmarski (1979). Wyk. Ola Turkiewicz
 19. Mazurek Dąbrowskiego. J.Wybicki (1797) Wyk. Artyści wraz z publicznością

Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum