[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· · · · · · ·

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego ¶wiata
(Warszawa 8 marca 2013)


Prezes Instytutu Pamiêci Narodowej - Komisji ¦cigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

dr £ukasz Kamiñski

ma zaszczyt zaprosiæ na

uroczyst± promocjê albumu Paw³a Sasanki i S³awomira Stêpnia

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego ¶wiata"

przygotowanego w Oddzia³owym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Spotkanie odbêdzie siê 8 marca 2013 r. (pi±tek) o godz. 17.00
w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia"
przy ul. Marsza³kowskiej 21/25 w Warszawie.

W czasie promocji zapraszamy do zwiedzania wystawy "Zimna wojna. Krótka historia podzielonego ¶wiata"

PROGRAM SPOTKANIA


DYSKUSJA - godz. 17.00-18.30

Pierre Buhler
dyplomata, ambasador Republiki Francuskiej w Polsce, autor ksi±¿ki "Polska droga do wolno¶ci. 1939-1995"

dr £ukasz Kamiñski
historyk, prezes IPN

prof. Robert Kupiecki
dyplomata, b. ambasador Polski w USA, autor ksi±¿ki "Si³a i solidarno¶æ. Strategia NATO w latach 1949-1989"

prof. Jerzy M. Nowak
dyplomata, b. ambasador Polski przy organizacjach miêdzynarodowych, autor ksi±¿ki "Od hegemonii do agonii. Upadek Uk³adu Warszawskiego. Polska perspektywa"

Prowadzenie:

prof. Jerzy Eisler
historyk, dyrektor Oddzia³u IPN w Warszawie

POKAZ FILMU - godz. 18.45-19.45
"Defilada", re¿. Andrzej Fidyk (1988).
Film zrealizowany w czasie obchodów 40. rocznicy utworzenia Koreañskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Doceniony i nagrodzony przez widzów i krytyków: Prix Italia (1989), Lipsk - Grand Prix (1989), Srebrny Lajkonik (1989), Mannheim - Z³oty Dukat (1989), Z³oty Ekran (1989).

Po filmie zapraszamy na poczêstunek

Pawe³ Sasanka, S³awomir Stêpieñ, Zimna wojna. Krótka historia podzielonego ¶wiata, [album], Warszawa 2012, ss. 364.


Publikacja przygotowana i wydana przez Instytut Pamiêci Narodowej Oddzia³ w Warszawie.
Recenzenci naukowi: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jerzy Eisler.
Pawe³ Sasanka i S³awomir Stêpieñ zaproponowali autorskie spojrzenie na historiê zimnej wojny, postrzegaj±c j± nie tylko w kontek¶cie rywalizacji mocarstw, polityki, czy zbrojeñ, ale jako konflikt, który oznacza³ realny podzia³ ¶wiata i zdominowa³ powojenn± historiê na blisko pó³ wieku, który wp³yn±³ na ¿ycie milionów ludzi i ukszta³towa³ oblicze ¶wiata na progu XXI w. Na wielow±tkow± narracjê sk³adaj± siê wiêc wydarzenia, zjawiska i procesy spo³eczne, znacz±ce - choæ czasem ma³o znane lub wrêcz zapomniane - dla przebiegu tego konfliktu.
Autorzy starali siê tak¿e spojrzeæ, nie tylko przez pryzmat wielkiej polityki i amerykañsko-radzieckiej rywalizacji na ró¿nych polach, lecz tak¿e jednostkowych losów poszczególnych ludzi; tak aby Czytelnikom zostawiæ miejsce na empatiê, na swoiste uto¿samienie siê z losami konkretnych bohaterów opisywanych wydarzeñ.
Zimna wojna, która doczeka³a siê ju¿ wielu naukowych i popularnonaukowych opracowañ, rzadko - jak dotychczas - by³a ukazywana za pomoc± równie bogatej, jak w tym wypadku ikonografii. Czêsto mo¿na spotkaæ siê ze stwierdzeniem, ¿e obraz przemawia do odbiorcy silniej ni¿ s³owo; to, co mo¿emy zobaczyæ na w³asne oczy, zwykle porusza nas mocniej ni¿ to wszystko, o czym mo¿emy jedynie us³yszeæ lub przeczytaæ. St±d te¿ autorzy starali siê, aby w¶ród s³ynnych zdjêæ, które sta³y siê ju¿ ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dope³niaj±cych narracjê, znalaz³y siê nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, lecz tak¿e te zapadaj±ce w pamiêæ, sk³aniaj±ce do refleksji, które obieg³y ca³y ¶wiat i sta³y siê ju¿ ikonami, a dzi¶ s± ¶wiadectwem triumfów fotografii prasowej.
Mamy nadziejê, ¿e autorom uda³o siê stworzyæ spójn± i atrakcyjn± dla szerokiego grona odbiorców publikacjê (zdjêciom oprócz tekstu narracyjnego i czêsto obszernych podpisów, towarzysz± zdania wypowiedziane przez polityków po obu stronach zimnowojennej barykady, które na trwa³e przesz³y do historii), która wiele nam mówi na temat nie tylko samej zimnej wojny, lecz w ogóle "niepiêknego wieku XX".
Album, który oddajemy do r±k Czytelników, ukazuje siê prawie dwa i pó³ roku po pierwszej prezentacji wystawy "Zimna wojna. Krótka historia podzielonego ¶wiata", któr± Oddzia³ Instytutu Pamiêci Narodowej w Warszawie upamiêtni³ 20. rocznicê zjednoczenia dwóch pañstw niemieckich, co po³o¿y³o kres trwaj±cemu od zakoñczenia II wojny ¶wiatowej dwubiegunowemu podzia³owi ¶wiata i zamyka³o okres zimnowojennej konfrontacji. Uroczyste otwarcie wystawy odby³o siê 1 pa¼dziernika 2010 r. w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki w Warszawie i sta³o siê okazj± do spotkania i zabrania g³osu przez dyplomatów z Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Otwarciu wystawy towarzyszy³a rekonstrukcja historyczna punktu granicznego Checkpoint Charlie w Berlinie. Od tamtej pory wystawa by³a i jest prezentowana w wielu miastach w Polsce. Odby³y siê i odbywaj± równie¿ jej pokazy zagraniczne w Danii i Niemczech, na £otwie i Ukrainie.


Zaproszenie (pdf)

Informacje Najnowsze · 2023 · 2022 · 2021 · Archiwum