[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· · · · · · ·

Nie tylko m³odszy brat Solidarno¶ci. NZS na Przystanku Historia
(Warszawa 28 lutego 2013)


Instytut Pamiêci Narodowej
zaprasza

To na pewno bêdzie bardzo ciekawe i burzliwe spotkanie. W czwartek 28 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" w Warszawie (ul. Marsza³kowska 21/25) odbêdzie siê dyskusja o Niezale¿nym Zrzeszeniu Studentów. Okazj± do spotkania jest wydanie przez IPN ksi±¿ek Kamila Dworaczka "Burzliwa dekada NZS we Wroc³awiu 1980-1989" i "Niezale¿ne Zrzeszenie Studentów 1980-1981. Wybór dokumentów". W dyskusji wezm± udzia³ liderzy NZS z lat 1980-1981 Jacek Czaputowicz i Jaros³aw Guzy, Tomasz Kontek (wroc³awski dzia³acz NZS w II po³owie lat 80. i autor. Spotkanie poprowadzi red. Piotr Skwieciñski (w II po³owie lat 80. równie¿ dzia³acz NZS, a dzi¶ publicysta "W Sieci").

Trudno mówiæ o polskiej polityce lat osiemdziesi±tych nie wspominaj±c o NZS. Powszechnie mówi siê, ¿e NZS by³ studenckim odpowiednikiem Solidarno¶ci, jego m³odszym bratem. To na pewno prawda, ale daleko nie ca³a. Studenci byli o wiele radykalniejsi w swoich i postulatach i dzia³aniach. Znacznie ostrzej widzieli otaczaj±c± ich rzeczywisto¶æ, mniej czuli siê uwik³ani w bie¿±c± politykê i jej uwarunkowania. W³adza doskonale zdawa³a sobie sprawê z niebezpieczeñstwa, jakie grozi jej ze strony m³odych ludzi. Robi³a wszystko by nie dopu¶ciæ do rejestracji Zrzeszenia. - Prosili¶my, rozmawiali¶my, czas zacz±æ siê domagaæ - napisali studenci Komitetu Strajkowego Uniwersytetu Warszawskiego, znudzeni sabota¿em w³adz. Podobne nastroje panowa³y na innych uczelniach. W³adze ust±pi³y i po strajku okupacyjnym w lutym 1981 zarejestrowa³y NZS. Ale w dalszym ci±gu nêka³y studentów i sprzeciwia³y siê ich dzia³alno¶ci. - Od d³u¿szego czasu w ca³ym kraju wystêpuj± przypadki ³amania praworz±dno¶ci. Jeden z takich incydentów mia³ miejsce w Opolu, w stosunku do naszych kolegów, studentów WSI - Marka Raczki i Tadeusza Szajera. Wymienieni studenci zostali zabrani z ³awki dworca PKP Opole G³ówne na komisariat dworcowy MO, gdzie zostali dotkliwie pobici przez umundurowanych funkcjonariuszy - napisa³o miesi±c po rejestracji NZS Opolskie ¦rodowisko Akademickie. Podobne rezolucje podejmowane by³y w ca³ym kraju.

W³adze atakowa³y NZS i studentów niejako w zastêpstwie Solidarno¶ci, testowa³y, jak daleko mog± siê posun±æ. Nastêpnie by³ strajk w Wy¿szej Szkole In¿ynierskiej w Radomiu, atak na Wy¿sz± Oficersk± Szko³ê Po¿arnicz± w Warszawie. I stan wojenny, w którym dzia³acze NZS stanêli w pierwszym szeregu konspiracji.

Pod koniec lat osiemdziesi±tych na powierzchniê wysz³o ju¿ nowe pokolenie NZS. Byli jeszcze bardziej radykalni, nie chcieli godziæ siê na zbêdne kompromisy z "czerwonym", mieli poczucie osamotnienia, a czasem wrêcz wykorzystania przez "starych" z Solidarno¶ci.

Na spotkanie na Marsza³kowsk± przyjd± na pewno tak¿e inni dzia³acze NZS z ró¿nych czasów. Warto, by przyszli tak¿e dzisiejsi. Warto znaæ swoj± przesz³o¶æ.

Szczegó³y na temat spotkania w linku:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/centrala/promocja-ksiazek-kamila-dworaczka-burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989-oraz-niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981.-wybor-dokumentow-warszawa,-28-lutego-2013

Wiêcej informacji na temat ksi±¿ek:

http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/burzliwa-dekada.-nzs-we-wroclawiu-19801989
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/niezalezne-zrzeszenie-studentow-19801981

Zapraszamy!
Micha³ Kurkiewicz
Naczelnik Wydzia³u Komunikacji Spo³ecznej
Biuro Prezesa
Instytut Pamiêci Narodowej


Informacje Najnowsze · 2023 · 2022 · 2021 · Archiwum