[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· · · · · · ·

Prezentacja Albumu ¦ladami Zbrodni
(Warszawa 17 stycznia 2013)


Instytut Pamiêci Narodowej
zaprasza 17 stycznia br. o godz. 17.30
na prezentacjê publikacji

¦ladami zbrodni
Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956


Spotkanie ma charakter otwarty.
Odbêdzie siê w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia"
przy ul. Marsza³kowskiej 21/25 w Warszawie.

Album ¦ladami zbrodni


stanowi pierwsz± próbê skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych z lat 1944-1956. Obejmuje on materia³ fotograficzny (wspó³czesny oraz z lat wcze¶niejszych), dokumentacyjny oraz relacyjny dotycz±cy powiatowych i wojewódzkich urzêdów bezpieczeñstwa, siedzib G³ównego Zarz±du Informacji, wiêzieñ i obozów podleg³ych Ministerstwu Bezpieczeñstwa Publicznego, tajnych aresztów i placówek sowieckiego aparatu bezpieczeñstwa - NKWD i Smiersza, a tak¿e tajnych miejsc pochówków. W sumie, w albumie zaprezentowanych zosta³o ponad 200 obiektów wybranych spo¶ród ponad 500 skatalogowanych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno-dokumentacyjnego IPN "¦ladami zbrodni" (jego pomys³odawc± by³ dr Tomasz £abuszewski, redaktor naukowy opracowania). To ponad 200 historii miejsc opowiedzianych przez pryzmat losów konkretnych ludzi - ofiar zbrodni polskiej i sowieckiej "bezpieki". Zbrodni dokonywanych na terenie ca³ej Polski - od ¦winouj¶cia po Rzeszów, przez ca³± pierwsz± komunistyczn± dekadê. To ¶wiadectwo masowych zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tzw. w³adzy ludowej w Polsce. Album ten jest prób± uratowania pamiêci o tych miejscach i ich ofiarach. Prób± zwrócenia uwagi na ich znaczenie w najnowszej historii Polski. Prób± przywrócenia im nale¿nego miana miejsc pamiêci narodowej.

W projekcie edukacyjnym ¦ladami Zbrodni, adresowanym do uczniów szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych udzia³ wziê³o udzia³ kilkadziesi±t szkó³ z ca³ej Polski. Uczniowie gromadzili dokumentacjê miejsc komunistycznego terroru. 25 najciekawszych prac zosta³o pokazanych w Belwederze w 2008 roku.

Prezes Instytutu Pamiêci Narodowej dr £ukasz Kamiñski napisa³ we wstêpie do ksi±¿ki: "Jestem przekonany, ¿e ten monumentalny album przyczyni siê do wzrostu zainteresowania miejscami zbrodni, a tak¿e do ich odpowiedniego upamiêtnienia i ochrony ¶ladów tragicznych wydarzeñ w postaci inskrypcji na murach czy elementach oryginalnego wyposa¿enia miejsc ka¼ni. Mam nadziejê, ¿e chocia¿ w kilku z nich powstan± muzea po¶wiêcone pamiêci ofiar komunistycznego terroru. Jeste¶my to winni tysiêcy wiêzionych, torturowanych i zamêczonych".

Album zawiera ponad 1500 fotografii, na 630 stronach.

Podczas spotkania mo¿na bêdzie nabyæ publikacjê w promocyjnej cenie.

Informacje Najnowsze · 2023 · 2022 · 2021 · Archiwum