[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

Prezentacja Albumu Śladami Zbrodni
(Warszawa 17 stycznia 2013)


Instytut Pamięci Narodowej
zaprasza 17 stycznia br. o godz. 17.30
na prezentację publikacji

Śladami zbrodni
Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956


Spotkanie ma charakter otwarty.
Odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia"
przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Album Śladami zbrodni


stanowi pierwszą próbę skatalogowania miejsc zbrodni komunistycznych z lat 1944-1956. Obejmuje on materiał fotograficzny (współczesny oraz z lat wcześniejszych), dokumentacyjny oraz relacyjny dotyczący powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, siedzib Głównego Zarządu Informacji, więzień i obozów podległych Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, tajnych aresztów i placówek sowieckiego aparatu bezpieczeństwa - NKWD i Smiersza, a także tajnych miejsc pochówków. W sumie, w albumie zaprezentowanych zostało ponad 200 obiektów wybranych spośród ponad 500 skatalogowanych w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno-dokumentacyjnego IPN "Śladami zbrodni" (jego pomysłodawcą był dr Tomasz Łabuszewski, redaktor naukowy opracowania). To ponad 200 historii miejsc opowiedzianych przez pryzmat losów konkretnych ludzi - ofiar zbrodni polskiej i sowieckiej "bezpieki". Zbrodni dokonywanych na terenie całej Polski - od Świnoujścia po Rzeszów, przez całą pierwszą komunistyczną dekadę. To świadectwo masowych zbrodni, systemowego wpisania terroru w proces utrwalania tzw. władzy ludowej w Polsce. Album ten jest próbą uratowania pamięci o tych miejscach i ich ofiarach. Próbą zwrócenia uwagi na ich znaczenie w najnowszej historii Polski. Próbą przywrócenia im należnego miana miejsc pamięci narodowej.

W projekcie edukacyjnym Śladami Zbrodni, adresowanym do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych udział wzięło udział kilkadziesiąt szkół z całej Polski. Uczniowie gromadzili dokumentację miejsc komunistycznego terroru. 25 najciekawszych prac zostało pokazanych w Belwederze w 2008 roku.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński napisał we wstępie do książki: "Jestem przekonany, że ten monumentalny album przyczyni się do wzrostu zainteresowania miejscami zbrodni, a także do ich odpowiedniego upamiętnienia i ochrony śladów tragicznych wydarzeń w postaci inskrypcji na murach czy elementach oryginalnego wyposażenia miejsc kaźni. Mam nadzieję, że chociaż w kilku z nich powstaną muzea poświęcone pamięci ofiar komunistycznego terroru. Jesteśmy to winni tysięcy więzionych, torturowanych i zamęczonych".

Album zawiera ponad 1500 fotografii, na 630 stronach.

Podczas spotkania można będzie nabyć publikację w promocyjnej cenie.

Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum