[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· · · · · · ·

Promocja ksi±¿ki Literaci... (Warszawa 24 stycznia 2012)


Oddzia³owe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie

zaprasza na prezentacjê ksi±¿ki

Literaci
Relacje miêdzy literatami a w³adzami PRL
w latach 1956-1970


z udzia³em prof. Jerzego Eislera, prof. Andrzeja Friszke i prof. Dariusza Jarosza
oraz autora dr Konrada Rokickiego

Spotkanie odbêdzie siê 24 stycznia 2012 r. (wtorek) o godzinie 18.00
w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki
przy ulicy Marsza³kowskiej 21/25 w Warszawie.


W latach sze¶ædziesi±tych dosz³o w ¶rodowisku literatów do znanych protestów przeciwko polityce kulturalnej partii. Jak do nich dosz³o? Na ile wydarzenia takie jak List 34, czy zebranie Oddzia³u Warszawskiego ZLP w obronie "Dziadów" odzwierciedla³y nastroje w¶ród pisarzy? Czy podzia³ na pisarzy partyjnych i bezpartyjnych determinowa³ ich zachowania? Jakie by³y ró¿nice w warunkach ¿ycia i twórczo¶ci czo³ówki pisarzy i ich mniej znanych kolegów, np. z prowincji. Kto w ogóle by³ uwa¿any za pisarza? Jakie przywileje wi±za³y siê z tym statusem? Czego od pisarzy wymaga³a partia i jakimi metodami kontrolowa³a ich twórczo¶æ i postêpowanie? Autor stara siê wnikliwie odtworzyæ charakter i zmiany w relacjach miêdzy literatami a w³adzami partyjnymi i pañstwowymi w latach 1956-1970.

Dotychczas - rzecz ujmuj±c w pewnym uproszczeniu - istnia³y dwa sposoby opisywania wzajemnych relacji w³adza-pisarze w PRL. Jeden mo¿na by nazwaæ "heroicznym". By³o w nim miejsce przede wszystkim na ukazywanie oporu i niepokorno¶ci znacznej czê¶ci ¶rodowiska. W drugim modelu, który mo¿na by nazwaæ "kolaboranckim" czy wrêcz "zdradzieckim", by³o natomiast miejsce wy³±cznie na poparte materialnymi profitami fascynacje komunizmem i wspó³udzia³ niema³ej czê¶ci najwybitniejszych pisarzy polskich w budowie systemu oraz bliskie ideowe (i nie tylko ideowe!) wspó³dzia³anie z kolejnymi ekipami politycznymi. Niekwestionowan± zas³ug± Konrada Rokickiego jest to, ¿e pokazuje, i¿ o obu tych wizjach mo¿na rzeczowo pisaæ w jednej ksi±¿ce.
prof. dr hab. Jerzy Eisler

Ksi±¿ka nale¿y do najwa¿niejszych osi±gniêæ ostatniej dekady w zakresie historii PRL. Konflikty miêdzy literatami a parti± budzi³y od dawna ¿ywe zainteresowanie, ale Konrad Rokicki przeanalizowa³ je na podstawie zbiorów archiwalnych. Ogromnie poszerzy³ wiedzê o polityce kulturalnej w³adz PRL i postawach polskich pisarzy.
prof. dr hab. Andrzej Friszke

Za g³ówn± warto¶æ postawy badawczej Konrada Rokickiego uwa¿am sk³onno¶æ do podawania w w±tpliwo¶æ obiegowych s±dów na temat stosunków w³adza-literaci w okresie gomu³kowskim. To sprawia, ¿e uda³o mu siê wskazaæ na ró¿norodno¶æ uwarunkowañ tych relacji, ich skomplikowane aspekty. Dziêki temu przedstawiony obraz jest pe³niejszy ni¿ dotychczasowy, odbiega od czarno-bia³ych schematów.
Autor dokona³ równie¿ zniuansowania obiegowych interpretacji na temat wydarzeñ co prawda znanych, ale dotychczas przedstawianych w sposób zbyt jednostronny, a by³o to mo¿liwe dziêki dotarciu do materia³ów ¼ród³owych, które pokazuj± je w nowym ¶wietle.
Wreszcie uda³o mu siê unikn±æ bodaj¿e najpowa¿niejszego niebezpieczeñstwa, jakie ujawni³y niektóre opublikowane niedawno analizy relacji w³adza-literaci: ³atwej, nastawionej na sensacyjno¶æ i medialny rozg³os personalizacji, ¿ywi±cej siê g³ównie informacjami zawartymi w esbeckich teczkach.
prof. dr hab. Dariusz Jarosz

Informacje Najnowsze · 2023 · 2022 · 2021 · Archiwum