[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

Uzupełnienie informacji
o obchodach 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego


Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie organizowane przez NSZZ Solidarność


Witam
W uzupełnieniu przesyłam program obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Lublinie organizowanych przez NSZZ Solidarność
http://www.solidarnosc.org.pl/lublin/program_obchodow_30._rocznicy_wprowadzenia_stanu_wojennego,5,165.html
Pozdrawiam
Przemysław Jaśkiewicz
NZS KUL Lublin

Fotografowie stanu wojennego


Informacyjna Agencja Radiowa
zaprasza na spotkanie

Fotografowie stanu wojennego

Udział biorą:
Chris Niedenthal - światowej klasy fotograf
Ireneusz Piotrowski - warszawiak, fotograf-amator
Andrzej Mietkowski - były korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Bohaterowie spotkania 30 lat temu skierowali obiektywy w kierunku warszawskiego kina Moskwa, na którego fasadzie zawisł plakat reklamujący film "Czas Apokalipsy". Obrazu tego apokaliptycznego, grudniowego dnia, zatrzymanego w klatce, dopełnił opancerzony SKOT stojący pod kinem i sylwetki żołnierzy z długą bronią przewieszoną przez ramię. W pierwszych dniach stanu wojennego, to dziś już kultowe zdjęcie Niedenthala, obiegło cały świat. Piotrowski negatyw schował tak dobrze, że odnalazł go po... 25 latach.

Opowiedzą, w jakich okolicznościach zrobione zostały te zdjęcia i jakie wybiegi trzeba było stosować, by uwiecznić zmilitaryzowane ulice Warszawy.

12 grudnia (poniedziałek) godz. 18:00
Księgarnia-kawiarnia TARABUK
00-311 Warszawa-Powiśle, ul. Browarna 6
tel. 22 827 08 14
http://www.facebook.com/events/306135986075478/?context=create

NZS UW zaprasza 13 XII
na pokaz nowego filmu o stanie wojennym
Towarzysz Generał idzie na wojnę


Niezależne Zrzeszenie Studentów UW
zaprasza na pokaz
nowego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka
o stanie wojennym:

Towarzysz Generał idzie na wojnę

(swoisty "Towarzysz Generał 2")
Po pokazie przewidziany jest panel dyskusyjny:

Grzegorz BRAUN (reżyser)
dr Marcin ZAREMBA (Instytut Historii UW, "Polityka")
dr Piotr GONTARCZYK (IPN)
Wojciech TOMCZYK (dramaturg, reżyser, autor m.in. "Norymbergi")

Przed pokazem pokażemy kilku minutową etiudę zrealizowaną przez przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska "Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności" w ramach akcji "Młodzi pamiętają". Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska jest jednym z patronów naszego pokazu.

Patronat nad wydarzeniem objął między innymi IPN, Teologia Polityczna, Fundacja Republikańska, FOO, Fronda.pl, Rebelya.pl, wpolityce.pl histmag.org,

Czas i miejsce:
Warszawa 13 grudnia, godzina 20:00
Aula Starego BUWu, Kampus Centralny UW

Krótki opis filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę"

Film - szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką - przedstawia proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata '80 do 13 grudnia 1981.

Do udziału w filmie zaproszeni zostaną historycy zajmujący się tym okresem, m.in.: prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki "Wojna polsko-jaruzelska"; dr Lech Kowalski, m.in. autor książki "Generał ze skazą"'; prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej; Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego; dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.

Słowo o twórcach filmu:

Robert Kaczmarek - reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika - w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii (61 odcinków).

Grzegorz Braun - reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych m.in.: Eugenika - w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora czy Śmierć człowieka utalentowanego, a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland, Towarzysz Generał, TW Bolek, Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii.

nowe kino historyczne - tego nie zobaczysz w TV!
https://www.facebook.com/nowekinohistoryczne

strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/nowekinohistoryczne#!/events/285214264846983/

Już 17 stycznia (wtorek) o godzinie 20:00 zapraszamy na kolejny pokaz w ramach pokazów NZS UW "Nowe kino historyczne", tym razem będzie to "Eugenika". Szczegóły wkrótce.

Zachęcamy wszystkich i prosimy o jak najszersze rozpropagowanie informację o naszym pokazie. Szczególnie zależy nam na państwa obecności państwa obecności jako działaczy NZSu.

Z wyrazami szacunku

Michał Gawriłow
koordynator grupy historycznej NZS UW
Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum