[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

III Koncert Niepodległości (Warszawa 11 listopada 2011)


III Koncert Niepodległości
W Muzeum Powstania Warszawskiego
11 listopada, godz. 20.00


11. 11. 2011 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się niezwykłe muzyczne wydarzenie

III Koncert Niepodległości

który objęty został Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Prezentowane będą współczesne aranżacje kanonów polskiej pieśni patriotycznej, które podkreślając piękno harmonii oryginału, z powodzeniem sięgają do współczesnych form wyrazu jak jazz, etno, rock alternatywny, muzyka instrumentalna, symfoniczna czy nawet rap. Organizatorką, wykonawczynią i pomysłodawcą Koncertu Niepodległości jest kanadyjska wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Koncert prowadzony jest przez aktorów w konwencji spektaklu słowno muzycznego, gdzie utwory przeplatane są historycznymi opowieściami i nawiązaniami oraz poezją.

Tegoroczna, trzecia już edycja Koncertu Niepodległości połączy klasyczną formułę koncertową z monodramem w reżyserii Anny Mentlewicz i wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej, która przedstawi nam patriotyzm widziany oczami Polki. W repertuarze pojawią się ponownie utwory od wczesnorenesansowego hymnu Modlitwa za Rzeczpospolitą naszą i za Króla przez utwory z okresu powstania listopadowego, styczniowego oraz obu wojen światowych, aż po lata '80 XX wieku. Wydarzeniami artystycznymi tegorocznego koncertu z pewnością będą utwory Żołnierzy Wyklętych oraz współczesna aranżacja Zbroi Jacka Kaczmarskiego, przygotowana z okazji 30 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

Oprawę muzyczna koncertu zapewnią wokaliści Ola Turkiewicz, Marek Bałata i Jan Bogdaniuk, harfistka Małgorzata Komorowska, gitarzysta Krzysztof Kowalewski, pianista Marcin Riege, basista Marcin Ritter, perkusista Przemek Kuczyński.

Misją i celem Koncertu Niepodległości jest nie tylko prezentowanie hymnów i utworów patriotycznych, ale także prostych piosenek żołnierskich, które przez lata sztywnych akademii zepchnięte zostały na margines muzycznych zainteresowań Polaków. Tymczasem piękna harmonia tych utworów (np. Bogurodzicy, Gaude Mater Polonia, Orlątka, Szarej Piechoty i dziesiątek innych) daje nieprawdopodobne możliwości do stworzenia pięknych i niezapomnianych aranżacji. Idealnymi do tego środkami wyrazu stają się klimaty jazzowo-etniczno-klasyczne. Zachowując oryginalną linię melodyczną wprowadzają one piękne tło, wydobywając niedostrzegane już dziś piękno pieśni patriotycznej. W trakcie realizacji kolejnych edycji Koncertu Niepodległości sięgamy po utwory zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

WEJŚCIÓWKI DO ODEBRANIA W KASIE MPW (UL. GRZYBOWSKA 79) ORAZ W SKLEPIE I GALERII SUDAWIA, UL. RACŁAWICKA 27 DO 10 LISTOPADA.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się następujące utwory:
  1. Modlitwa za rzecz Pospolitą naszą i za Króla (1559)
  2. Pieśń Konfederacji Barskich (1768-1772)
  3. Ostatni Mazur (1830)
  4. Etiuda Rewolucyjna (1831) muz. F. Chopin
  5. Wojenko, wojenko (1917)
  6. Rozkwitały pąki białych róż (ok. 1914)
  7. Żołnierski szlak (1944)
  8. Modlitwa obozowa/Modlitwa Partyzancka (1939) zaśpiewaną przez najlepszego polskiego wokalistę jazzowego Marka Bałatę w kompilacji z wierszem "Czerwona Zaraza" w wykonaniu młodego wokalisty Janka Bogdaniuka
  9. Trudny czas (1944) Pieśń Żołnierzy Wyklętych
  10. Zbroja (1982) muz. i sł. Jacek Kaczmarski
Początek koncertu: godz. 20.00, Sala z Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Szczegóły na temat Koncertu Niepodległości można znaleźć na: Serdecznie Pozdrawiamy
Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski

Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum