[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

Odszedł ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz,
kapelan strajku na WSI Radom (6 lutego 2011)


Kochani!
Po za sprawami którymi żyje dzisiejszy NZS są też sprawy i ludzie, którzy miną i nigdy nie będziemy mogli do nich wrócić ani ich spotkać.
Tak się stało dziś.
W Radomiu ok. godz. 10.00 odszedł ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz.
Poeta, intelektualista, wieloletni Duszpasterz Akademicki z kościoła Mariackiego - Katedry Radomskiej, współpracownik ks. bp. Edwarda Materskiego w najtrudniejszych latach stanu wojennego. Kapelan strajku na WSI Radom. Wychowawca pokoleń młodzieży radomskiej i nie tylko. Przewodnik duchowy wielu wybitnych postaci Radomia. Autorytet duchowy, społeczny i nie będę się tego bał napisać - polityczny dla wielu spośród nas.
Tak się cieszyłem, że może razem odrodzimy uroczystościami Jubileuszu XXX-lecia strajku i NZS-u, więzi i uczucia które nas zjednoczyły w 1981 r. w walce o wolność i prawdę. Nigdy nie zapomnę jego rozwagi i obecności w najtrudniejszych chwilach. Ryzykował tak samo jak my, a przecież bardziej od nas zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, pamiętał rok 1976, KOR, pewnie często był pod presją tajniaków z racji wykonywanej pracy duszpasterskiej i kontaktów.
Byłem z "warszawskiej szkoły DA", zaskakiwałem Go niekiedy pomysłami nie z tej ziemi choćby takimi, jak msza św. pomiędzy akademikami w dzień po zamachu na Ojca Św. Jan Pawła II, czy kolędą w akademikach WSI. Ale zawsze był tam, gdzie Go potrzebowała brać akademicka, nigdy nie odmówił wsparcia i pomocy. Uczył odpowiedzialności: " Jeśli Bóg z nami, to któż przeciwko nam...".
Księże Jerzy, za wcześnie odchodzisz. Pozostawiasz coś niezakończonego... Tak bardzo będzie Cię brakowało wśród nas.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Proszę o przesłanie tego wspomnienia do Braci NZS-owskiej i wszystkich Przyjaciół.
W dniu jutrzejszym zwrócę się do Kancelarii Prezydenta RP o pośmiertne odznaczenie ks. Infułata Jerzego Banaśkiewicza Orderem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla odzyskania i budowy Wolnej Ojczyzny. Proszę o pomoc, wsparcie i ewentualne włączenie się w kwestiach formalnych.

Pogrążony w smutku
Włodzimierz Dobrowolski
605162659
Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum