[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· Dyżury prawników w SWS ·

Petycja w sprawie terminu "polskie obozy koncentracyjne"


Informacja za Rzeczpospolitą:
http://www.rp.pl/artykul/557804-Milion-przeciw--polskim-obozom-.html

Milion podpisów pod petycją przeciwko używaniu przez amerykańskich dziennikarzy określenia "polski obóz koncentracyjny" próbuje zebrać Polonia w Stanach Zjednoczonych.

- Jeżeli sześć milionów Polaków mogło oddać swoje życie podczas drugiej wojny światowej, to myślę, że milion Polaków może teraz złożyć swoje podpisy, aby ich w ten sposób uhonorować - podkreśla w rozmowie z "Rz" Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej i znany amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia, który jest pomysłodawcą petycji.

- Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by największe amerykańskie redakcje - takie jak "New York Times", "Wall Street Journal", "Washington Post" czy Associated Press - wprowadziły do tzw. stylebooków (dziennikarskich podręczników, które określają, jak należy i jak nie należy pisać) zapis o tym, że nie wolno używać terminu "polski obóz koncentracyjny". Zamiast tego powinno się używać oficjalnie zaakceptowanej przez UNESCO nazwy obozu Auschwitz-Birkenau, a więc "niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady".

Link do strony z petycją znajduje się w tekście cytowanego artykułu lub:

The Kościuszko Foundation
http://www.thekf.org/events/news/petition


Informację przekazał Wojciech Domitrz
Informacje Najnowsze · 2017 · 2016 ·
2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2007-2008 · Archiwum