[www.piatek.org.pl]
Piątek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Warszawskiej
· · · · · · ·

Jaros³aw Guzy i Jan Rokita w panelu o Niezale¿nym Zrzeszeniu Studentów - Warszawa, 3.03.2010

Szanowni Pañstwo,

Oddzia³owe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie serdecznie zaprasza na promocjê ksi±¿ki Jaros³aw Guzy. U ¼róde³ z³ego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodnicz±cym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS.

Spotkanie odbêdzie siê 3 marca 2010 r. (¶roda) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marsza³kowskiej 21/25 w Warszawie. Wstêp wolny.
Szczegó³owe informacje znajd± Pañstwo w za³±cznikach.

Z wyrazami szacunku

Iwona Spa³ek

Asystent Prasowy
Dyrektora Oddzia³u IPN w Warszawie
ul. Ch³odna 51, 00-867 Warszawa
koresp. Pl. Krasiñskich 2/4/6, 00-207 Warszawa
tel. 022 526 19 22, fax 022 526 19 13
kom. 602 188 376

tre¶æ przywo³ywanych za³±czników:
Oddzia³owe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie
zaprasza na promocjê ksi±¿ki

Jaros³aw Guzy. U ¼róde³ z³ego i dobrego
Rozmowy z pierwszym przewodnicz±cym
Krajowej Komisji Koordynacyjnej
NZS
Przeprowadzi³, opracowa³ i uzupe³ni³ przypisami
Robert Spa³ek

3 marca 2010 r. (¶roda) o godzinie 17.00
Centrum Edukacyjne IPN
ul. Marsza³kowska 21/25, Warszawa

Prezentacji towarzyszyæ bêdzie panel dyskusyjny, w którym udzia³ wezm±:

bohater ksi±¿ki, pierwszy szef NZS
Jaros³aw Guzy

jeden z wspó³twórców i pierwszy przewodnicz±cy NZS Uniwersytetu Jagielloñskiego
Jan Rokita

Prezes Instytutu Pamiêci Narodowej
dr hab. Janusz Kurtyka

autor rozmów
Robert Spa³ek

oraz
moderator dyskusji
Naczelnik Oddzia³owego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie -
dr Tomasz £abuszewski

Jaros³aw Guzy. U ¼róde³ z³ego i dobrego. Rozmowy z pierwszym przewodnicz±cym Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Przeprowadzi³, opracowa³ i uzupe³ni³ przypisami Robert Spa³ek.

Bohater niniejszego wywiadu po³±czy³ we wspomnieniach perspektywê socjologa, dzia³acza organizacji studenckiej, uczestnika a zarazem obserwatora przemian spo³ecznych i politycznych ostatnich kilkunastu lat Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Najobszerniejsza czê¶æ ksi±¿ki z oczywistych wzglêdów dotyczy okresu, kiedy Jaros³aw Guzy wspó³tworzy³, a nastêpnie sta³ na czele Niezale¿nego Zrzeszenia Studentów. Ale niemal równie obszerne s± czê¶ci po¶wiêcone okresowi internowania i komentarzom do lat pó¼niejszych. Guzy dokonuje nieraz kontrowersyjnych interpretacji (szczególnie dotyczy to schy³kowego okresu PRL i nastêpuj±cych po nim przemian systemowych), posuwa siê do ocen powszechnie uwa¿anych za radykalne, które on sam nazywa racjonalnymi. Ujawnia w³asne sympatie i antypatie, czasem rozprawia siê z obiegowymi opiniami, które czêsto uwa¿a za b³êdne, przy czym, co zrozumia³e w memuarystyce i jej pochodnych, sam prezentuje równie¿ subiektywny obraz wydarzeñ.
Niniejsza ksi±¿ka jest pierwsz± tego typu ¼ród³owo-edukacyjn± prac± wydan± w IPN. Wraz z jej bohaterem mamy nadziejê, ¿e jej lektura sk³oni przede wszystkim najm³odsze pokolenia do w³asnych przemy¶leñ, poszukiwañ, refleksji na temat nieodleg³ej przesz³o¶ci i jej dzisiejszych nastêpstw.
(Ze wstêpu).

Jaros³aw Guzy (ur. 1955) - wspó³pracownik krakowskiego SKS (od 1977), przewodnicz±cy Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS (1981). Studiowa³ socjologiê i historiê UJ (1976-1981). W czasie strajku studenckiego jesieni± 1981 sta³ na czele Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego. Internowany od 13 XII 1981 do grudnia 1982 (Bia³o³êka, Dar³ówko). Wspó³pracowa³ m.in. z Komisj± Interwencji i Praworz±dno¶ci NSZZ "Solidarno¶æ", Polskim Funduszem Praworz±dno¶ci, Ruchem "Wolno¶æ i Pokój". W latach 1988-1991 w USA (odby³ m. in., sta¿ w Kongresie). Po powrocie by³ doradc± Ministra Obrony Narodowej w rz±dzie Jana Olszewskiego. W 1993 wycofa³ siê z polityki. Dzia³a³ na rzecz polskiego cz³onkostwa w NATO (m. in. w latach 1996-1999 by³ Prezesem Klubu Atlantyckiego). Kontynuuje dzia³alno¶æ publiczn± jako komentator i ekspert w obszarze spraw miêdzynarodowych i polityki bezpieczeñstwa.

Robert Spa³ek (ur. 1971) - historyk, absolwent UW, pracownik Oddzia³owego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie (od 2000). Autor blisko stu artyku³ów popularnych i naukowych oraz opracowañ dotycz±cych historii politycznej PRL, miedzy innymi monografii "Warszawska ulica w stanie wojennym" (2008).
Informacje Najnowsze · 2023 · 2022 · 2021 · Archiwum